Blog

Cloud Yedeklemenin Önemi

cloud-yedeklemenin-onemi
Genel Bilgiler

Cloud Yedeklemenin Önemi

Cloud Yedeklemenin Önemi

Cloud yedeklemenin önemi ve yararları, verilerin güvenilir şekilde korunmasını sağlar. Bulut yedekleme olarak bilinen cloud sistemleri, 60’lı yıllardan bu yana kullanılan bir teknolojiye sahiptir kitaplar, el yazması kaynaklar ve eski çağlarda kullanılan yedekleme sistemlerinin, dijital teknolojilerin gelişmesi ile yeni verileme sistem ihtiyaçlarından doğmuş bir yükleme formudur.

Yedekleme, 1969’da İleri Araştırma Projeleri Ajansı Ağı’nın (ARPANET) çalışanı, JCR Licklider tarafından geliştirilen ve “galaksiler arası bilgisayar ağı” terimlerinden oluşturulmuştur.

Yedekleme Nedir, Nasıl Yapılır?

Depolama çözümü olarak kullanılan yedekleme sistemleri veri tabanı oluşturma ve bu dosyaları küçülterek farklı platformlarda saklama sistemidir. Herhangi bir bilişim sorunu ya da global ağ sorunlarında, bilgi ve veri merkezi sorunlarında, sistemlerin çökmemesi üzerine sürdürülen ve tüm bilgilerin belirli kaynaklarda toplanarak kopyalarının depo edildiği bir sitemdir.

Günümüzde pek çok kurum, kuruluş, şirket gibi oluşumlar yedeklemenin önemi doğrultusunda günlük olarak tüm verilerini depolamaktadır. Bu mobil teknolojilere kadar modifiye edilmiş ve cep telefonlarından akıllı cihazlara dek tüm ürünlerde yedekleme formülleri uygulanmaktadır.

Cep telefonlarında senkronize şekilde ve otomatik olarak yapılan veri depolama sistemleri, büyük kuruluşlarda da aynı ve benzer özelliklerde sürdürülür. Otomatik olarak kopyalama ve verilerin bir örneğinin bulut depolama sisteminde saklanması şeklinde kullanılır.

Cloud Nasıl Çalışır?

Cloud yedekleme sistemleri, yazılımlar aracılığı ile çalışan ve yerel ağ, son kullanıcı cihazlarından yerel olarak depolanmayın sağlar. Depolanan veriler, çalıştırılmak yerine farklı bir sunucuya aktarılır.

Internet ile çalışan bu verilere, yazılım türleri ve programlara uygun çalışma sunan sitemlere ise bulut sağlayıcısı denilir. Bir nevi e-posta depolama sistemleri gibi çalışan büyük çapta depolama çözümleridir. Yerel bilgisayar ve yerel ağ üzerinde kullanılmasa, bulunmasa bile uzak bir sunucuda depolanmaktadır.