Blog

Lisanslı Yazılım Kullanmanın Önemi

lisansli-yazilim-kullanmanin-onemi
Genel Bilgiler

Lisanslı Yazılım Kullanmanın Önemi

Lisanslı yazılım kullanmanın önemi hem virüs ve hatalı ürün tehlikesine karşı hem de yazılım üreticisinin hakları bakımından üzerinde durulması gereken bir konudur. Yazılım lisansı, yazılımın üreticisinin haklarını korsan yazılımlara karşı korumaktadır. Her yazılım için mutlaka lisans alınmalıdır. Lisan almanız, yazılım bir fikir emeği ürünü olduğundan üreticinin emeğinin karşılığını verdiğinizi ve telif hakkını çiğnemediğinizi göstermektedir. Yasalar da yazılım sahibinin telif hakkını korumaktadır. Yasalar, insanların izin almaksızın yazılım kopyalayamayacağını açıkça beyan eder ve aksi bir durumu suç sayar. Yazılım, bir fikir ve düşünsel emek ürünü olduğundan yazılım sahibinin hakları 12 Mart 2004’te Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu kapsamında güvence altına alınmıştır.  Herkes telif hakkı sahibi kim ise ondan izin almadan emeğini kopyalayıp ve kullanamaz. İzinsiz bir şekilde herhangi bir bilgisayar programının yazılım kopyalanır, kullanılır veya dağıtılırsa yasalar çiğnenmiş sayılır ve ceza işlemleri uygulanır.

Lisanslı Yazılım Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Firma yönünden lisanslı yazılım kullanmanın avantajları arasında ilk sırada bilgisayarınızın sistemine sızıp zarar verecek virüslere karşı etkili bir koruma sağlaması yer almaktadır. Ayrıca hatalı ürünlere karşı da koruma sağlamaktadır. Lisanslı yazılımların teknik destek güvencesi de mevcuttur böylece bir sorun yaşadığınızda destek alabilirsiniz. Lisanslı yazılım kullanmadığınızda karşılaşabileceğiniz hatalı ürün tehlikesiyle karşılaşmaz ve eksiksiz, doğru dokümantasyonla çalışma olanağı elde edersiniz. Ayrıca kullandığınız yazılımı az maliyetle güncelleştirme olanağı elde etmiş olursunuz.

Lisanslı Yazılım Kullanmamanın Dezavantajları Nelerdir?

Lisanslı yazılım kullanmamanın dezavantajları arasında cezai yaptırımlar da vardır. Korsan yazılım kullanmanın doğuracağı cezai sonuçlar arasında 4 seneye varana kadar hapis cezası bulunmaktadır ve bunun paraya çevrilmesi de mümkün değildir. Ayrı olarak para cezası da var olup eksik her lisans için 10 ile 150 bin TL arasındadır. Ayrıca 3 yıla kadar varan meslekten men edilme ve korsan yazılım kullandığınız cihaza el konulması cezaları da vardır. Bütün bu cezai yaptırımların cabası olarak da olumsuz imaj kazandırma ve müşteriler açısından güven eksiltici bir durum oluşturmaktadır.

Cihazınızın işletimiyle ilgili ortaya çıkaracağı sorunlar olarak da; korsan yazılımların beraberinde getirdiği virüsler ya da hatalı yazılımlar işlerinize zarar vermektedir ve bilgileriniz çalınmaya müsait kıvama gelir. Çalışmalarınız verimsiz ve yavaş olur. Her gün yazılımlar daha da büyümektedir. Bu yüzden gelişme ve büyümeyi yakalayamayan lisanssız ürünler teknik destek alınamayacağından ucuza değil daha pahalıya mal olmaktadır. Bu durumda lisanslı kullanıcılara sağlanan yeni sürümlere yükseltme olanağından yararlanılamamaktadır.

Lisanslı Yazılım Kullanmak İçin Önemli Sebepler

  •  Kanunlara uyduğunuz ve telif hakkı sahibinin emeğine saygı gösterdiğiniz için 4 yıla kadar hapis cezasından korunursunuz.
  •  10 ile 150 bin TL arasındaki ağır para cezasından korunursunuz.
  •  Korsan yazılım kullanarak prestij kaybına uğramaz ve müşterilerinizde güven kaybına neden olmazsınız.
  •  Korsan yazılımla sisteminize bulaşabilecek olan virüslerden, bozuk diskler ve hatalı yazılımlar gibi faktörler işlerinizi etkilemez.
  •  Çalışmalarınız için elinizde yeterli dökümasyon bulunur.
  •  Kullandığınız yazılımların yeni sürümleri çıktığında bunları çok daha uygun maliyetlere temin edebilir böylece dolandırıcılığa da maruz kalmazsınız.
  •  Böylece lisanslı yazılım sektörünü destekleyerek yeni yazılımları daha düşük maliyetlerle geliştirmesine katkı sağlamış olursunuz.
  •  Sektörün gelişmesine paralel olarak yeni istihdam olanaklarının oluşturulmasını da desteklemiş olursunuz.
  •  Korsan yazılımlar yoluyla gelişen kayıt dışı ekonominin büyümesini engelleyerek vergi gelirlerinin artmasını desteklemiş olursunuz.

Görüldüğü gibi lisanslı yazılım kullanmanın avantajları oldukça fazla iken lisanslı yazılım kullanmamanın dezavantajları ise ağır sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.